Yazdır

Ortodonti

Çapraşık diş ve uyumsuz çene ilişkilerini bir takım aparatlar yardımıyla düzenleyen diş hekimliği dalıdır. Ortodontik tedaviyi üstlenen diş hekimlerine ortodontist denir. Ortodonti tedavisi süt dişleri döneminde uygulanarak, bu dönemde görülen parmak emme, dudak yeme gibi alışkanlıklara bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar ortadan kaldırılır. Ortodonti tedavisi ile çenenin iskelet yapısında kalıcı bir bozukluk meydana gelmesi engellenmiş olur. Karışık dişlenme dönemi de ortodontinin kapsamındadır. Bu dönemde hem süt dişleri hem de kalıcı dişler ağızda bulunur. Süt dişlerinin erken kaybedilmesi ve alttan gelen sürekli dişe rehberlik edememesi durumunda yer darlıkları ortaya çıkar. Ortodonti bu yer darlıklarının giderilmesi ile ilgilenir. Aynı zamanda bu dönemde çene gelişimleri devam etmektedir. Alt ve üst çene gelişiminin birbiriyle uyumlu olarak meydana gelmemesi sonucunda ortaya çıkan çenelerarası uyumsuzluk da ortodontinin kapsamındadır. Kalıcı dişler döneminde ortodonti diş dizilerindeki bozuklukların düzeltilmesi ile ilgilenir. Dişeti hastalıklarına bağlı olarak meydana gelen düzensizliklerin tedavisi ve doğuştan eksik olan veya sonradan kaybedilen dişlere bağlı olarak ortaya çıkan düzensizliklerin tedavisi de ortodontinin kapsamına girer.

Ortodontik tedavi uygulanma şekline göre sabit ve hareketli ortodonti tedavisi olarak ikiye ayrılır:

- Sabit Ortodonti Tedavisi:

Sabit ortodonti tedavisi adından da anlaşılacağı gibi hastanın çıkartamayacağı sabit apareylerin kullanıldığı ortodonti tedavisidir. Sabit ortodonti tedavisinde dişler üzerine braket olarak adlandırılan oluklu bir metal (günümüzde porselen braketler de kullanılmaktadır) yapıştırılır. Bu oluktan bir tel geçer. 4-6 hafta aralıklarla bu tel değiştirilir.

Hareketli Ortodonti Tedavisi:

Hareketli ortodonti tedavisi hastanın kendisinin takıp çıkartabileceği apareylerin kullanıldığı ortodonti tedavisidir. Hareketli ortodonti tedavisi daha çok 6-12 yaş arası çocuklarda uygulanır. Bazı durumlarda hem sabit hem hareketli her iki ortodonti tedavi şeklinin de uygulanması gerekebilir.
ORTODONTI650263185 1braces

    


ORTODONTİK TEDAVİ SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ortodonti tedavisine başlanmadan önce ağızdaki tüm çürükler ve dişeti hastalıkları tedavi edilmelidir. Sabit ortodonti tedavisi veya hareketli ortodonti tedavisi, hangi şekilde olursa olsun, ortodonti tedavisi sırasında ağız hijyenine dikkat edilmelidir. Hareketli ortodonti apareyi kullanılıyorsa,

yemeklerden sonra aparey çıkartılıp dişler fırçalanmalıdır. Ortodonti apareyinin hijyenine de aynı oranda özen gösterilmelidir.

Sabit ortodonti tedavisinde kullanılan braketler yiyecek artıklarının birikmesi için oldukça uygun bölgelerdir. Bu nedenle, yemeklerden sonra ortodontik diş fırçaları kullanılarak, braketler ve teller arasındaki yiyecek artıkları özenle temizlenmedilir. Ağız hijyenine dikkat edilmezse, ortodonti tedavisi sırasında çürüklerin ve dişeti problemlerinin oluşması kaçınılmazdır.

Sabit Braketlere, Tellere zarar vereceğinden ve tedavinin uzamasına neden olabileceğinden ön dişlerle elma, armut ısırılarak kopartılmalı, zeytin,kiraz vs çekirdekli yiyecekler çekirdekleri çıkarılarak yenilmelidir.

Asitli içecekler ortodonti braketleri kullanılan dişlere zarar vereceğinden daha çabuk çürümesine ve minenin zayıflamasına neden olabileceğinden kullanılmamalı yada çok az kullanılmalıdır.

Ortodonti tedavisi gören dişler hareket halinde olduklarından daha hassastırlar.Çok sert ısırmalarda ve sert çiğnemelerde hafif ağrılar görülebilir,bunlara dikkat edilmelidir.

Ortodonti tedavisi uzun süren bir tedavidir ve aylık kontroller söz konusudur. Bu nedenle kişinin ortodonti tedavisi için istekli olması ve randevularını aksatmaması gerekir. Herhangi bir şekilde kullanılan ortodonti apareyinde kırılma, kopma veya çıkma meydana geldiğinde, tedavi olumsuz olarak etkilenebileceği için, zaman kaybetmeden ortodonti uzmanına başvurmak gerekir.

Ortodonti tedavisinde pekiştirme tedavisi oldukça önemlidir. Dişlerin aldığı pozisyonu koruyabilmek için pekiştirme tedavisine mutlaka uyulmalıdır.

PEKİŞTİRME NEDİR ?

Ortodontik tedaviniz bittiğinde, braketleriniz çıkartılıp tedavinizin pekiştirme aşamasına geçilir. Tedavi sonunda braketler çıkartıldıktan hemen sonra, ortodontistiniz alt ve üst çene ön dişlerinizin arkasından tel yapıştırır. Bu tel sabit olarak belirlenen sürenin sonuna kadar dişlerinizde kalacaktır.

 Pekiştirme aşamasının süresi ortalama 12-24 ay arasındadır. Yalnız bazı özel durumlarda ömür boyu pekiştirme gerekebilir. Bu konuda tedavinin başında size bilgi verilecektir. Pekiştirme aşamasındaki yaşanabilecek sorunların tedavi sonuçlarını olumsuz etkileyeceği bilinmeli ve bu aşamadaki kurallara sıkıca uyulmalıdır.

İletişim

Atatürk Bulvarı Akçay İş Merkezi No: 3/16  Kartal / İSTANBUL 

TEL: +90 216 353 73 52 
info@berkdent.com.tr